15 Şubat 2015 Pazar

Boşanmada Düğün Takılarının Paylaşımı

Düğün yapamadığımız için benim asla aklıma gelmeyen, yapmış olsak da muhtemelen satılıp tükenmiş olacak olan ancak başkaları için çok önemli ve belki de hayat değiştirici bir etken olan boşanma sırasında düğün takıların kimde kalacağı konusuna dair yeni bir karar çıktı.
Radikal'in 04 Şubat 2015 tarihli haberine göre:
"Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, kadına takılan takıların tamamının kadına ait olduğunu belirterek, boşanan kadına bu takıların aynen iade edilmesi gerektiğine hükmetti.
(...) Kararda, “Evlilik sırasında kadına takılan ziynet eşyaları kim tarafından alınmış olursa olsun ona bağışlanmış sayılır, ona iadesi gerekir” denildi. Karar davalı koca tarafından temyiz edildi.
Temyiz istemini görüşen Yargıtay 6. Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin kararını bozdu. Dairenin bozma kararında, “Gerekçeli kararda hüküm altına alınan eşyanın cins, nitelik, miktar ve değerlerin ayrı ayrı gösterilmesi gerekir. Davacının aynen iade talebi bulunmadığı gözetilmeden yazılı şekilde hüküm kurulması usul ve yasaya aykırıdır” denildi.
Yerel mahkeme, kararında direnince konu, Hukuk Genel Kurulu’nun gündemine geldi. Kurul oybirliğiyle direnme kararını haklı bularak dosyayı yeniden hüküm kurması için 6. Hukuk Dairesi’ne gönderdi. Daire, yeniden ele alacağı kararı yerel mahkemenin görüşü doğrultusunda onayacak. Düğünde takılan tüm takılar, kadına iade edilecek."
Kaynak: Radikal 


Bu gelişme eminim boşanacak  bir çok kadın için çok iyi bir haberdir. Ancak, rica ederim, boşanma esnasında çirkinleşmek çok kolay. Kendi hakkımızı maddi ve manevi olarak elbet korumalıyız ancak kimsenin hakkını da yok yere yememeliyiz. Her şey öncelikle çocuklarımız için.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder