10 Eylül 2014 Çarşamba

Boşandıktan Sonra Çocuk için Pasaport Başvurusu

Çocuğunuzun velayeti sizde olsa bile, pasaport çıkarttırmak büyük mesele. Şöyle ki...
Ailevi nedenlerden dolayı yapacağımız (aile sponsorluğundaki) yurt dışı gezisi için oğluma pasaport çıkarttırmam gerekti. Aslında 2 sene önce varı ve o zaman rahatlıkla mahkemenin bana verdiği velayet kararı ile pasaportu çıkarttırmıştım ama bu sefer bu kadar kolay olmadı. Öncelikle çocuk yanımda değildi, babanın yanında tatildeydi. Bu sebepten dolayı önce babasına vekalet vermek zorunda kaldım ki, çocuk ile beraber emniyete gidip pasaport başvurusu yapabilsinler. Dahası babaya vekalet verilmesi yetmiyor, ayrıca çocuğun tek başına veya istenilen kişiler ile seyahat edebileceğine dair muvafakatname de verilmesi gerekiyor. Ben açıkçası bu noktada muvafakatnamenin tam sebebini anlayamadığım için süreli olarak ve sadece benimle seyahat etmesini sağlayacak bir belge çıkarttırmaya çalışsam da nafile (sadece benimle seyahat etmesinin istememde travmatik bir geçmişin izi var elbetteki). Muvafakatname üzerinde çocuğun ve sizin kimlik detayları yazılı olur ve çocuğun sizden bağımsız olarak yurtdışı seyahat edebileceği izni verilmiş olur. Parmak izi alınmış ise daha evvel ve belgesi mevcut ise, o adımı komple atlayıp, alınmamış ise çocuğunuzun parmak izini de kayıt altına aldırıp ister siz, isterse vekalet verdiğiniz kişi, passaport başvurusunda bulunabilir. Polis çocuğu mutlaka görmek ister. Fotoğrafının da alın ve kulakları açık bir şekilde çekilmiş olmasına dikkat edin yoksa bizde olduğu gibi 2 kere çekilmesi gerekir.
Sanki boşanmak, velayet ve eski eş ile herhangi bir sebepten iletişim kurmaya çabalamak yeterince irite eden bir şey değilmiş gibi; Schengen vizesi başvurusunda her iki ebeveynin muvafakatnamesi yeniden gerekmektedir. Bu yeni kuralı çok büyük hayal kırıklığı ile kabul edip, istemeye istemeye eski kocadan notere beş dakika uğrayıp belgeyi çıkartmasını rica ettim. Bin tripten sonra belgeyi çıkarttırdı ama işte bu deneyim bile bana çocuk 18 yaşına gelene kadar onun hatırına birbirimize dönem dönem ihtiyacımız olacağını büyük bir hayal kırıklığı ile hatırlattı.
Durum böyle arkadaşlar. Olur da pasaport çıkarttırmak lazım olursa bilin diye yazdım ama yetkili birine sormak isterim... ebeveynlerden birine boşanmadan sonra ulaşılamıyorsa ne olacak? Her iki taraftan muvafakatname olmadığı için hiç yurt dışına çıkamayacak mı bu çocuk 18'ine kadar? Saçma değil mi? Ayrıca her ülke çift muvafakatname istiyor mu bilmek lazım.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder