15 Nisan 2014 Salı

Taşınma ve Çocukların Adaptasyon Süreci

Kaynak: http://www.thefourcharms.com/5-unpacking-tips-moving-house/
Biz taşınalı bir kaç ay oldu. Çok zor olmasa da biraz vakit aldı adaptasyonumuz. İşten fırsatımın olmamasından dolayıdır ki, henüz yaşadığımız yerleri tam keşfetmeye fırsatımız olmadı. Aslında bakarsanız, ev, iş ve okul üçgeni genel anlamda nerede yaşarsanız yaşayın aynıdır. Her sabah aynı hazırlık ve kahvaltı telaşı, yolda geçen vakit, çalışma, ev dönüşü yapılacaklar temelde aynı. Oğlum da bu değişime her ne kadar başlarda çok karşı çıksa da, adapte oldu. Yeni bir okula başlaması ile yeni arkadaşlar edindi. Daha ikinci dönemde bile uzun yıllar sürecekmiş gibi duran kuvvetli bağları oldu sınıftaki bazı çocuklarla. 
Ben taşınmadan evvel çok korkuyordum ama "gitsek mi" diye düşündüğüm günlerden bugüne kadar sadece saniyeler geçmiş gibi ve sanki uzun yıllar burada yaşamış gibiyiz.
Taşınırken:
1. Çocuklarınızın rutinini bozmayın. Eski evinizde, yaşantınızda, rutini neyse şimdi de o. Çocuklar rutin değişikliğinden çok geriliyorlar.
2. Eski arkadaşları, geride bıraktığı ailesi ile sıkça görüştürün. Mümkünse internet üzerinden görüntülü görüşsünler. Arkadaşları ile internet üzerinden ortak oyun bile oynayabilir. İmkan var ise onları ziyaret edin, ya da onlar sizi ziyaret etsinler. Emin olun çocuğunuz yeni yaşadığı yerleri eski arkadaşlarına göstermekten çok mutlu olacaktır.
3. Yeni arkadaşlar edinmesi için onu teşvik edin. Sınıf arkadaşları ve aileleri ile tanışın. Bir bağ oluşturun. 
4. İlgi alanı varsa, çocuğunuzu ona yönlendirin. Ders aldırın. Eski yerinizde aldığı ders ve kursları, onu mutlu ediyor ise, devam edin.
5. Yeni alanınızı beraber keşfedin. Sokaklarda beraber kaybolun. Harita, gezi rehberi alıp dolaşın. Markete gitmeyi bile bir macera haline getirin.
6. Eğer bizim gibi babasından farklı bir şehre taşınırsanız, çocuğunuza ne kadar şanslı olduğunu, iki şehirde iki evi olduğunu anlatın.Tatillerde sık sık ailesinin yanına yollayın veya kimse almaya gelmiyorsa da kendiniz götürün. Bunu çocuğunuz için yapın.
7. Yeni evinizdeki odasını kendisinin dekore etmesine izin verin. Eşyaları beraber seçin veya yerleştirin. Sürecin bir parçası olsun.
8. Kendi korkularınızı asla ve asla çocuklarınıza yansıtmayın. Yeni yerinize daha çok mutlu olmak için geldiniz, olmuyorsanız da sorun değil. Mutlu olacağınız başka bir yer mutlaka vardır. Mutluluğun ve huzurun peşinden koşmak, kabullenmişlikten gelen bir durağınlığın dibine düşmekten iyidir. Çocuğunuza iyi örnek olun.
9. Her gün gördüğünüz yeni bir şeyi, bir deneyimi çocuğunuza anlatın. Onunla gününüzü paylaşın.
10. Mümkün olursa işyerinize de götürün. Sizin çevrenizi de görsün, sizi mutlu görsün.
11. Okul ve öğretmenleri ile bağlantıyı koparmayın. Sıkça ruhsal ve akademik durumunu takip edin.
12. Konuşun. Çocuğunuzu sorguya çekmeden sizinle konuşmasını sağlayın. Anlattığı günlük hikayelerde onun iç dünyasının ve ruh halinin gizli olduğunu unutmayın. Gerekirse profesyonel yardım almaktan çekinmeyin.
13. Sabırlı olun. Hemen adapte olmayabilir. Hayatın her zaman istediğimizi vermediğini ama buna rağmen de mutlu olmayı öğrenmesini sağlayın ama hayatı onun için işkence haline de getirmeyin. Bir yılın sonunda hala alışamamışsa yeniden düşünün.
Valla, biz şükürler olsun ki yeni yerimizde iyiyiz. Oğlum bazen hala burayı sevmediğini söylese de nimetlerinden faydalanmıyor değil. Bu yaz, güzel bir kursa kayıt oldu. Harika bir konser ve bir çok etkinlik sıraladı gitmek istediği. Ben zaten aşığım bu şehre. E ne demişler, tebdili mekanda ferahlık vardır. Bakalım neler olacak.

2 yorum:

  1. Yeni yaşamımızın ve yeni evinizin mutlulukla dolmasını dilerim:)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Teşekkürler :) sizde hep mutlu ve huzurlu olun.

      Sil