15 Nisan 2014 Salı

Boşandıktan Sonra Yapılacaklar

Sevgili Taze Bekar Anne,
Boşandın. Hayırlısı olsun. Bugün hayatının geri kalanının ilk günü.
Arkadaşça, anlaşarak ayrıldıysan bile, eminim ki çok zor günler geçirdin. Boşanma sebebin ne olursa olsun, o günler artık geride kaldı. Önüne bak. Yeni hayatın için plan yapmadıysan eğer, plan yap. Öncelikle kendini bir kuaföre at. Saçlarını kestir, boyat. Daha sonra nefret etsen bile, kendinle ilgili bir değişiklik ile yaşamak sana kuvvet verecektir. Manikür yaptır. Yıllarca taşıdığın evlilik yüzüğünden sonra boşalan parmaklarına biraz sevgi göster. Ellerin böyle çok güzel. 
Git kendine yeni iç çamaşırı al. Boşandığın için kadınlığından vazgeçme. Kendini özel hisset. Git yeni 2 takım kıyafet al. Kendine özen göster. Spora başla. Evliliğin getirdiği tembellik ve doğum kilolarından sonra zayıf düşen bedenini yeniden kuvvetlendir. Evde iki mekik bile çeksen, spor aynı zamanda kendini üzgün hissetmeni engelleyecek, uykunu düzenleyecektir. Sağlıklı beslen. Arada ver kendini bir kutu dondurmaya ama sonra pişman olma. O da lazım. Toparlan sonra gene devam et. Bol balık ve salata tüket. Vitamin ve doğal yağlara şimdi her zamankinden çok ihtiyacın var. İhmal etmişsen eğer doktor ziyaretlerini bugüne kadar, hemen başla. Git o dolguları yenilet, dişlerini temizlet. Kan tahlillerini yaptır. Eksikliğini tamamla, bedenine sahip çık.
Tek başına sinemeya, tiyatroya veya konsere git. Arada bir fırsatın olursa arkadaşlarınla da takıl ama yalnız kalmayı da öğren.
Çocuğunla hemen yeni bir gelenek başlat. Eğer bugüne kadar haftada bir parka gidiyorsan, her gün yarım saatliğine bile olsa parka git. Ya da bir havuz'a yazıl, beraber her gün yüzün. Beraber mutlu anlar geçirin.
İçinden yazmak geliyorsa yaz, şarkı söylemek geliyorsa bağıra çağıra şarkı söyle ama kitap okumayı unutma. Her gün en az 3-4 sayfa okumaya çalış. Haberleri takip et, ülkenin durumu ile ilgilen. 
Çocuğunun babası ile seviyeli, dostça bir ilişki sürdürmeye çalış. Bunu çocuğuna borçlusun.
Acele ile oturan zararla kalkar. Hemen iyileştiğini düşünme. Bu uzun bir süreç, vakit alacağına, yeni hayatına hemen alışamayacağını kabullen. Sorun değil. Zamanı geldiğinden tamamen atlattığını anlayacaksın. En iyi gününde bile aslında çok da iyi olmadığını anlayacaksın zamanla çünkü kendine iyi bakarsan gerçekten de zaman içerisinde ne kadar kuvvetlendiğini anlayacaksın. 
Bu durumu bir fırsat olarak algıla ve hayatını iyi yönde değiştirecek olan ama bugüne kadar hep rafa kaldırdığın hayallerini raftan indir. Tozlarını silkele, eline al bak. Bu hayallerini gerçekleştirmek için neler gerekiyor düşün, planla. 
Parasız kalıyorsan eğer, üzülme. Az ile yetinmeyi öğreneceksin, yoktan var etmeyi. Dertlenme, para yolunu bulur yeter ki sen önce mutlu ve sağlıklı ol.
Her güne bir temenni, dilek veya dua ile başla, her günü şükran ile bitir.
Biliyorum, şu anda inanması güç ama, her şey çok güzel olacak güzel anne.
Sevgiyle kal.

4 yorum:

 1. aynen öyle,
  herşey çok güzel oluyor...

  YanıtlaSil
 2. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 3. Bugun aglamaktan gozlerim sisti. Cocugum yok zaten yapacak vakit de olmadi. Cok istiyordum anne olmayi halbu ki. Hep derdim herkese evleniyim hemen cocugum olsun hic beklemiycem diye. Iyi ki olmadi. Sadece 2.5 ay evli kaldik iki aydir ailemleyim. Avukatla gorus savciyla konus bir yandan ise git. Ve isim son derece sabir ozen guleryuz gerektiren bir is. Allahim bana yardim et demekten baska da carem yok. Cok zor hayat cok.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zaman tanı kendine, düzeleceğini göreceksin. Ayrıca çocuğunun şimdi olmamış olması olmayacağı anlamına gelmez. Geçer bu günler kardeşim üzülme.

   Sil