2 Haziran 2013 Pazar

Direnişteki Evlatlar

İnsan anne olunca daha yoğun bir vicdan geliştirir. Sonsuz, çözümü olmayan bir endişe kaplar yüreğini. Bir bebek ağladı mı, kendi bebeği bile olmasa döner bakar. Emziriyorsa kendisininki olmasa bile, bir bebek ağladığında memesinden süt akar. Anne ayırt etmez kendi yavrusunu bir başkasından. İçinde sonsuz bir sevgi kaynağı yerleşmiştir. İnsan anne olunca, her insanın gözüne baktığında kendi evladı gelir aklına. Tanıdığı tanımadığı  her birey birilerinin zorluklarla büyüttüğü, evrenin tüm varlığı kadar çok sevdiği biricik çocuğudur.
Anneler bilir yavrusunun en basit ateşli gecelerinde başucunda durmasını sağlayacak kuvvetin ne kadar güçlü ve karşı konulmaz olduğunu. Anneler bilir mutsuz evladının acısını, çaresiz hisseder kendini. Annelerin dudağında evladı için her an bir dua, dilek ve temenni vardır. Sessizce ümit eder dünyanın en güzelini anneler çocukları için. Dünyanın kötülüklerinden korur çocuğunu. Yeri gelir yaşı kaç olursa olsun çocuğuna kızan, el kaldıran kocası ile bile kavga eder "dur çocuk o daha, yapma" der yol arkadaşına, sevgilisine, eşine!
Birisine kötülük yapıldığını görse korkar anneler, "Allah hepimizin evladını korusun, acısını göstermesin" der.
Susmaz anne. Dilinden söylemese bile yüreğinden söyler çocuğu için en iyi bildiklerini!
Öyle bir güçtür ki annelik... dünyayı kaldırır, dünyaya göğüs gerer.
Ülkemizde bir çok annenin can evlatları sokaklarda, direnişte. Nice annenin ilk göz ağrısı, canı, ciğeri, sevgili oğlu-kızı yollarda günlerdir. Büyük küçük demeden can çekişiyor evlatlar. Peki cumhurbaşkanı ve başbakanın eşleri nerede? Haydi babalar susuyor da anneler nasıl susar bu vicdansızlığa! Unuttular mı kendi bedenlerden doğan çocuklarını, göğüslerinden besledikleri bebeklerini? Unutmasınlar. Dışarıdaki yüzlerce insanın da birilerinin çocukları, canları, evlatları olduğunu hatırlasınlar! Bir şey yapın Hayrünnisa Gül ve Emine Erdoğan... annesiniz siz! Belki siz bizi anlarsınız! 

1 yorum:

  1. Kimler susmadı ki!!!! Şaştım kaldım!
    Hadi onların anladığı dilde yazayım: hangi kitapta hoşgörü yok ki, bu nasıl dindarlık?!

    YanıtlaSil